Single Blog Title

This is a single blog caption
17 maj 2011

Nowa aparatura do badań nieniszczących

Laboratorium Badań Nieniszczących CBMK pozyskało nowa aparaturę do badań materiałów i obiektów w zakresie metody prądów wirowych i metody ultradźwiękowej.
Aparatura ta umożliwia zlokalizowanie i określenie wad materiałowych takich jak defektoskopia – pęknięcia, wtrącenia, korozja, rozwarstwienia, wady złączy spawanych oraz określenie własności i parametrów fizycznych materiałów, m.in. konduktywność, prędkości propagacji fal, tłumienie, pomiary geometrii, pomiary grubości warstw nakładanych, określenie stopnia skorodowania.

Defektoskop Phasec 3d jest   najnowszym aparatem do wykonywania badań nieniszczących metodą prądów wirowych produkcji GE Inspection Technologies.

Defektoskop prądowirowy Phasec 3d
Oprócz typowych zastosowań do inspekcji pęknięć i nieciągłości umożliwia, w oparciu o odpowiednie i certyfikowane wzorce, inspekcję spoin, inspekcję stopnia korozji, inspekcję połączeń nitowych, a także pomiary konduktywności. Phasec 3d to defektoskop o bardzo małych wymiarach (117,2×88,4mm) i wadze (1,1kg) co zapewnia mobilność oraz możliwość pracy w trudnych warunkach. Wewnętrzna pamięć wraz z  możliwością połączenia z komputerem PC poprzez złącze USB sprawia, że rejestracja pomiarów jest prosta.

Defektoskop ultradźwiękowy Phasor XS jest jednym z najbardziej rozbudowanych i zaawansowanych defektoskopów do badań ultradźwiękowych.

Producent – GE Inspection Technologies zapewnia bardzo wysoką jakość urządzenia, a co za tym idzie dokładność i wiarygodność pomiarów. Jego rozmiary (282x171x159mm), niska waga (3,6 kg) oraz fakt posiadania dużej pamięci zapewnia mobilność oraz możliwość stosowania w trudnych warunkach. Phasor XS to defektoskop z funkcją precyzyjnych pomiarów grubości. Nowością jest wieloprzetwornikowa głowica o zmiennym kącie (35-70stopni) typu Phased Array. Dzięki tej głowicy jesteśmy w stanie wykonywać o wiele sprawniej i precyzyjniej wszelkiego rodzaju  badania np. spoin, a wyniki przedstawiać w postaci graficznej (S-scan). Rozbudowane możliwości defektoskopu pozwalają stworzyć raport w postaci plików graficznych lub filmowych obrazujących wykryte wady lub innego rodzaju nieciągłości badanego elementu co umożliwia w sposób jasny i zrozumiały przedstawienie wyników.

Duży zestaw głowic, sond i wzorców do defektoskopów umożliwia ich zastosowanie w szerokim i różnorodnym zakresie badań nieniszczących elementów i konstrukcji. Jednocześnie  aparatura ta umożliwia  prowadzenie badań nie tylko w warunkach laboratoryjnych ale również w trudnych warunkach wyjazdowych (lotniska, hangary, fabryki, praca w plenerze, na wysokości).